DWADZIEŚCIA PREMIER NA KTÓRE CZEKAMY SEZONU 2021/22

DWADZIEŚCIA PREMIER NA KTÓRE CZEKAMY SEZONU 2021/22

Rozpoczynamy kolejny sezon teatralny. Oby był pełen wydarzeń i ciekawych premier. Najważniejsze abyśmy spotkali się w salach teatralnych, a nie tylko przed monitorami komputerów czy też ekranami telewizorów. Oto subiektywny wybór dwudziestu premier, na które czekamy sezonu 2021/22 i mamy nadzieję, że przeczytacie o nich na naszym blogu „Kulturalny Cham”.

1/ Bulwar zachodzącego słońca, reżyseria: Jacek Mikołajczyk, Opera Nova w Bydgoszczy, premiera: wrzesień 2021

Po dwóch sezonach oczekiwania na deski bydgoskiej sceny muzycznej wkracza dumnie Norma Desmond. Świetny musical Andrew Lloyda Webbera będący opowieścią o możliwym powrocie na ekrany wielkiej gwiazdy niemego kina. Ale koniec bolesny i zaskakujący.

2/ Stara kobieta wysiaduje, reżyseria: Grzegorz Bral, Teatr Polski we Wrocławiu, premiera: październik 2021

Kulminacyjna premiera roku Różewiczowskiego. Opowieść o kryzysie współczesnej cywilizacji, przestroga przed upadkiem świata. Pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku w rolę tytułową wcielił się Wojciech Siemion. W inscenizacji Grzegorza Brala, szefa Teatru Pieśń Kozła, zobaczymy Bogdana Kocę.

3/ Cudzoziemka, reżyseria: Katarzyna Minkowska, Teatr Polski w Poznaniu, premiera: październik 2021

Przedstawienie na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej. Złamany porządek chronologiczny, psychologizm, wspomnienia i rozterki kobiety rozprawiającej się z własnym życiem.

4/ Danton, reżyseria: Radosław Stępień, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, premiera: październik 2021

Wielkie dzieje i bohaterowie rewolucji francuskiej w wyciszonej, kameralnej realizacji jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia.

5/ Resztki, reżyseria: Ewelina Marciniak, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, premiera: październik 2021

Powrót Eweliny Marciniak do gdańskiej sceny po sukcesach w niemieckich teatrach. Spektakl o pamięci, wygnaniu i tęsknocie za światem, którego już nie ma.

6/ Nie-Boska Komedia, reżyseria: Piotr Tomaszuk, Teatr „Wierszalin” w Supraślu, premiera: październik 2021

Twórca supraskiej sceny po Adamie Mickiewiczu bierze na warsztat dzieło Zygmunta Krasińskiego. Romantyczny dramat w obrzędzie zjawiskowego miejsca.

7/ Lalka, reżyseria: Radosław Rychcik, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, premiera: październik 2021

Nieśmiertelne losy Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w Warszawie wieku dziewiętnastego. Tym razem w inscenizacji miłośnika popkultury. Gdzie tym razem osadzi dzieje nieszczęśliwej miłości i jej konsekwencji?

8/ Dziady, reżyseria: Maja Kleczewska, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, premiera: listopad 2021

Dramat narodowy w nowym odczytaniu ikonicznej reżyserki naszej sceny. Czym zaskoczy po niedawnym wystawieniu całości bez skrótów przez Michała Zadarę? Ma być o nas dziś i teraz – Polsce XXI wieku.

9/ Wiśniowy sad, reżyseria: Krystyna Janda, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, premiera: listopad 2021

Jedna z najlepszych sztuk Antona Czechowa. Nostalgia, obraz epoki i wielkie role. W obsadzie: Grażyna Barszczewska, Dorota Landowska, Anna Cieślak i Joanna Trzepiecińska.

10/ Jentl, reżyseria: Robert Talarczyk, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, premiera: listopad 2021

Za kanwę spektaklu posłużył scenariusz filmowy Jacka Rosenthala i Barbary Streisand. Rzecz o poszukiwaniu siebie, walki o swoje prawa, w świecie gdzie kobieta nie ma możliwości do edukacji i realizacji siebie. Dalekie i bliskie.

11/ Missery, reżyseria: Krzysztof Babicki, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, premiera: grudzień 2021

Spektakl na podstawie powieści Stephena Kinga, a zapewne tytuł znany dzięki dreszczowcowi filmowemu. Wzięty pisarz wpada przypadkowo w szpony psychopatycznej fanki.

12/ Bareja wieczorową porą, reżyseria: Łukasz Czuj, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, premiera: grudzień 2021

Spektakl otwierający nową dyrekcję sceny w reżyserii szefa artystycznego. Kto był w Toruniu zapewne zna Bar „Miś” będący uhonorowaniem kultowego filmu mistrza polskiej komedii. Dla wszystkich fanów uśmiechu Stanisława Barei i tęsknoty za PRL.

13/ West Side Story, reżyseria: Jakub Szydłowski, Opera i Filharmonia Podlaska im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, premiera: styczeń 2022

Broadwayowska wersja nieśmiertelnej historii o Romeo i Julii. Do tego genialna muzyka Leonarda Bernsteina. Będzie gorąco i uczuciowo.

14/ Wujaszek Wania, reżyseria: Piotr Cieplak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, premiera: luty 2022

Ponownie nieśmiertelny Czechow. Tym razem w dolnośląskiej perle teatralnej w inscenizacji reżysera nostalgii i tęsknoty.

15/ Termit Hotel, reżyseria: Philippe Quesne, TR Warszawa, premiera: luty 2022

Francuski reżyser teatralny i artysta wizualny przygotuje spektakl o relacjach człowieka i natury. Tym razem bohaterem będą termity. Kilka lat temu w Nowym Teatrze, w gościnnym zjawiskowym występie, scenę owładnęły krety. Oby było równie ciekawie.

16/ Ale z naszymi umarłymi, reżyseria: Marcin Liber, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, premiera: marzec 2022

Przedstawienie na podstawie powieści Jacka Dehnela. Pewna krakowska kamienica zamieszkiwana jest przez przekrój naszego społeczeństwa, w tym parę gejów. Jeden z nich, dziennikarz, trafia na cmentarz, gdzie groby rozbijane są od środka. I zaczyna się polskie piekło…

17/ Imagine 2, reżyseria Krystian Lupa, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premiera: marzec 2022

Było Factory 2 jako laboratorium Andy Warhola, tym razem szaman polskiej sceny skupia się na fenomenie Johna Lennona i jego epoce.

18/ Tom, reżyseria: Wojciech Rodak, TR Warszawa, premiera: kwiecień 2022

Wykorzystujący sztukę kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda obraz prowincji ujawniający świat przemocy i niechęci wobec osób LGBT. A wszystko za sprawą uprzedzeń i stereotypowego myślenia

19/ Daisy, reżyseria: Konrad Imiela, Teatr im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, premiera: czerwiec 2022

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless – pani na zamku Książ i Pszczynie jako bohaterka musicalu w inscenizacji dyrektora artystycznego Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

20/ Love, love, love, reżyseria: Alina Moś-Kerger, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, premiera: czerwiec 2022

Na letniej scenie, gdyńskiego teatru, w Orłowie będzie królować muzyka i świat hipisów, ale i nie zabraknie polskich akcentów między innymi piosenek Kory.

Zapraszamy do teatrów w całej Polsce! Spotkajmy się na widowni. Niech teatr żyje dzięki nam, wiernym widzom! Zapraszamy również do śledzenia naszego bloga, bowiem tu znajdziecie recenzje ze wspomnianych spektakli i dużo, dużo więcej!

                                                                                 [Benjamin Paschalski]