Co zrobić w Lublinie? Zakochaj się we wschodzie!
Lublin to miasto inspiracji, przyciąga unikatowym klimatem, otwartością oraz wschodnią gościnnością. Gród Koziołka zachęca ofertą kulturalną, na każdym kroku mijamy się ze sztuką, teatrem czy odniesieniami do tradycji miasta. W Lublinie oddycha się kulturą! To miasto, które z rzeczy zapominanych i codzienny tworzy coś niepowtarzalnego i wspaniałego! Po ostatniej wizycie w stolicy Polski wschodniej, muszę Wam powiedzieć, że w tym mieście bardzo łatwo się zakochać! Czas na 5 rzeczy, które koniecznie musicie zrobić w trakcie podróży do miasta nazywanego małym Krakowem!
1.Zostań włóczykijem – Spaceruj po starym mieście i odkrywaj klimat miasta!
To punkt obowiązkowy, konieczny i niepodważalny! Jest to zdecydowanie najpiękniejsza część Lublina! Stare miasto nie jest może największe, jednak to właśnie tam znajdziemy ogrom atrakcji wartych zobaczenia. Brama Krakowska, Plac po farze czy lubelska Archikatedra to tylko niektóre z punktów obligatoryjnych. Świetnym pomysłem będzie spacer traktem królewskim. Lublin po zmroku czaruje, zachwyca i wygląda fenomenalnie! Renesansowe i klasycystyczne kamienice zuchwale i wytwornie tworzą magiczny klimat, w którym ciężko się nie zakochać. Zgub się w Lublinie!
2. Zjedź Lubelskiego Cebularza!
Lublin to miasto cebularzy, a ten placek z cebulą i makiem to jedno z najpopularniejszy tradycyjnych produktów województwa. Cebularz wywodzi się z kuchni żydowskiej, a jego historia sięga XIX wieku. W sercu Lubelszczyzny zjecie tę pyszność prawie wszędzie. Według subiektywnego rankingu lubelskie.pl najlepszym jest cebularz z Piekarnia-Cukiernia Marcin Orlikowski.Jeśli chcecie zjeść cebularza w niekonwencjonalnej formie to idealnym miejscem będzie Pub Regionalny – Św. Michał, gdzie cebularze serwowane są np. z szynką dojrzewającą czy w wersji „cztery sery”. W Św. Michale warto również spróbować świetnego piwa z lokalnego browaru. Ciekawym doświadczeniem może okazać się również wizyta w Muzeum Cebularza, gdzie na chwilę staniemy się piekarzem tworzącym te pyszne i aromatyczne placki z cebulą i makiem. Będzie to na pewno świetna zabawa dla dzieci, myślę jednak, że dorośli też będą bawić się całkiem dobrze!
3. Pojedź na wydarzenie kulturalne!
Jak na stolicę wschodu przystało miasto tętni życiem. Dba o to zarówno ratusz, jak i lokalne organizację. Do Lublina warto przyjechać choćby na Carnaval Sztuk Mistrzów, Noc Kultury, Jarmark Jagielloński czy Konfrontacje Teatralne. Miasto zamienia się wtedy w fantastyczną eventową przestrzeń, a tłumy ludzi tworzą niepowtarzalną miejską aurę. W najbliższym czasie czekają na Was Karnawał Sztuk Mistrzów oraz Jarmark Jagielloński.
Carnaval Sztuk Mistrzów to wydarzenie, które już od 10 lat gości w kalendarzu lubelskich imprez, powoli stając się symbolem miasta. Karnawał cyrkowych mistrzów sprawia, że Lublin staje się magiczny i zaczyna swoje czary. Uliczki zaczynają wypełniać się ludźmi, wszędzie widać mnóstwo kolorów i świateł, tuż obok Ciebie ktoś zieje ogniem, a nad tłumem gapiów toczy się walka na linach. Magiczny czas! Carnaval Sztuk Mistrzów 2019 już w najbliższy weekend – 25-27 lipca 2019.
Jarmark Jagielloński to zupełnie inna forma festiwalu. Bazuje on na odniesieniu się tradycji i kulturze folkowej. Wydarzenie jest analogią do historycznych lubelskich jarmarków, które swoje początki datują pierwszą połowę wieku XV. Projekt festiwalu cały czas przechodzi duże zmiany i rozwija swoją formułę. Jarmark Jagielloński to festiwal kultury folkowej, ludowej, tradycyjnej, który próbuje zbliżyć nas do przeszłości muzyką, tańcem, śpiewem, ale również warsztatami czy wystawami. Jeśli chcesz się przenieść o kilka wieków wstecz, to wydarzenie jest właśnie dla Ciebie. W tym roku Jarmark Jagielloński odbędzie się od 16 do 18 sierpnia na lubelskim Starym Mieście.
4. Zobacz lubelski street art i przejdź się uliczkami poezji!
Lublin należy do niewielu miast w Polsce, które na każdym rogu mówią do nas muralami, w stolicy wschodu sztukę ulicy znajdziemy zarówno w centrum, jak i w mniej popularnych rejonach miasta. Sztuka Street Artu stała się ostatnio tak popularna, że w prowadzone są specjalne spacery trasą Lubelskich Murali. Brawo Lublin! Zapraszam również na stronę Lubelskie Murale, gdzie znajdziecie kilka naprawdę ciekawych muralowych smaczków.
Lublin to również miasto promujące twórczość liryczną. Od kilku lat odbywa się tutaj Festiwal Miasto Poezji, dzięki któremu miejska przestrzeń zamienia się w fantastyczne miejsce prezentacji poezji. Wiersze pojawią się niemal wszędzie – na muralach, schodach starego miasta, w oknach starych kamienic, czy na podwieszonych płachtach klimatycznych lubelskich uliczek. Twórcy tego wydarzenia o idei festiwalu piszą:
„Wszystkie działania podjęte w ramach »Miasta Poezji 2019« zmierzać będą do zbudowania swoistej »przestrzeni rezonansu« dla słów znaczących i ważnych, niosących sens, dających nadzieję, a tym samym: dla słów poezji, które »wiszą w powietrzu«, ale by je usłyszeć, trzeba choć na chwilę przystanąć i wsłuchać się w to, co na co dzień nam umyka. Taką możliwość – możliwość wsłuchania się w słowa poezji, wejścia w »przestrzeń rezonansu« – stworzymy w Lublinie podczas festiwalu, wierzymy bowiem, że zwłaszcza dziś warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w to, co mają nam do powiedzenia.”
Podobnie jak w przypadku murali społeczność lokalna kultywuje idę poznawania Lublina sztuką. W trakcie całego roku organizowane są spacery śladami poezji.
„Blachy dachów dudnią bębnem.
W dół, w górę, nierówno się kładzie
perłowy lampas:
w prostopadłej gromadzie
przedmieścia lampy.
Przeciw niedźwiedziom to mało!
Gną się, kucają domki, zajazdy, bożnice
pod mroku cichego łapą.
Ach! Trzasnęłyby niskie pułapy!…
… ale już zajaśniało”
Właśnie tak o Lublinie pisał Józef Czechowicz w Poemacie o mieście Lublin.
5. Idź na piwo do Perłowej i śniadanie do Cafe Teatralna!
Podczas każdej podróży powinien znaleźć się czas na krótki odpoczynek przy pysznym piwie oraz na śniadanie ze wspaniałą kawą. To po prostu obowiązkowe punkty wyprawy. Prawdopodobnie najlepsze piwo w Lublinie wypijecie w Perłowej Pijalni Piwa, gdzie możecie spróbować klasyków z Browaru Perła, ale przede wszystkim zamówić specjalne i premierowe gatunki piw z Perły. Nie znajdziecie takich w żadnym innym miejscu. Dodatkowo w Perłowej czeka na Was piękny bar jak ze snu, pełen luster, butelek i sympatycznych ludzi. Coś wspaniałego!
Zdjęcie z Fb- Perłowa Pijalnia Piwa[/caption]
Na śniadanie z pyszną kawą, zdecydowanie wybierz się do Cafe Teatralna przy Teatrze im. Osterwy. To przesympatyczna, mała i klimatyczna przestrzeń ze wspaniałym wyborem kaw, wyśmienitymi croissantami oraz bardzo miłą obsługą. Znajdziecie tutaj szeroki wybór śniadania w stylu francuskim, kawy parzone w sposób alternatywny oraz ciekawy wybór francuskich win. Warto!
Zdjęcie z Fb- Cafe Teatralna[/caption]
Podsumowanie
Jedź do Lublina, nie czekaj! Wymieniłem tylko 5 rzeczy, które musisz zrobić w Lublinie, ale jest ich zdecydowanie więcej! Będąc w stolicy wschodu warto pojechać nad Zalew Zemborzycki – poznać Lubelskie morze, wejść na dach Centrum Spotkania Kultur i zobaczyć krajobraz Lublina. Jedno jest pewne, Lublin to miasto magiczne i najważniejsze podczas zwiedzenia jest to byś nie liczył czasu. Daj się temu miasto pochłonąć, daj mu trochę siebie, nie pożałujesz
1 thought on “Co zrobić w Lublinie? Zakochaj się we wschodzie!”
You must be logged in to post a comment.