Co robić w Warszawie? 50 pomysłów!
Cześć, to była długa przerwa od pisania i publikacji, mam nadzieję, że się stęskniliście. Brakowało mi czasu, regularności i przede wszystkim wytrwałości. Czas na zmiany, systematyczność i moc ciekawych wpisów. Obserwując wzmożony ruch na stronie oraz zwiększającą się liczbę obserwujących na socialach, zabrałem się do pracy. Efektem jest dokończenie kilku historycznie zaplanowanych wpisów. Pierwszy część jednego z nich przed Wami. Zapraszam na „50 rzeczy, które musisz zrobić w Warszawie #1″
Pomysł na tekst pojawiły się już kilka lat temu. Moim gościem w WWA była kuzynka. Kompletnie nie wiedziałem, gdzie ją zabrać i w jaki sposób oprowadzić. Do tamtej pory nie zastanawiałem się nad tym co robić w Warszawie i jak ją eksplorować, po prostu to realizowałem. Przyszła pora na usystematyzowanie oraz weryfikację tego jak spędzam czas.
Warszawa to naprawdę ciekawe i urokliwe miasto, które można pokochać lub znienawidzić. Moja miłość jest wielka, a czas na zakochanie jest teraz idealny. Wiosna i lato to idealny moment na poznawanie atrakcji stolicy. To co w takim razie trzeba zrobić w Warszawie? Czas na pierwszą porcję pomysłów.
1 – Eksploruj! Zostań zdobywcą! – Zdobądź Koronę Warszawy. Stolica to raczej płaski krajobraz i miejski klimat. Jednak dla pasjonatów gór też coś znajdziemy w zakamarkach Warszawy. Jeśli jesteś górskim zdobywcą to Twoim celem może być wejście w ciągu jednego dnia na 6 najwyższych wzniesień w Warszawie: Kopę Cwila, Monte Kazury, Górkę Szczęśliwicką, Kopiec Powstania Warszawskiego, Górę Gnojną i Kopiec Moczydłowski.
Na szczycie każdego wzniesienia robimy fotkę i wrzucamy na media społecznościowe z #koronawarszawy. Z Koroną Warszawy łączy się również piękna akcją Fundacji Rak’n’roll, poniżej szczegóły:
Zostań Zdobywcą Korony Warszawy i pomóż przejść przez raka! Korona Warszawy by Rak’n’Roll to pierwszy miejsko-dobrodziejski nizinny bieg górski. Przełom w świecie biegania. Mamy do pokonania 6 szczytów – 30 km w linii prostej i 740,9 m w pionie. Dalej niż półmaraton. Wyżej niż cały Maraton Warszawski. Biegusiem. Od razu lub na raty. W stylu alpejskim, oblężniczym lub turystycznym. Na każdy szczyt Korony Warszawy. Biegniemy wszyscy, by pomóc chorym przejść przez raka. Biegniesz?
2 – Bądź alternatywnym kinomaniakiem – odwiedź jedno ze studyjnych kin w Warszawie. Poczuj klimat miejsce stworzonych przez filmowców i pasjonatów. W kinach studyjnych znajdziesz ciekawy repertuar, w którym ramę stanowią premiery i filmy artystyczne nagradzane na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Piękne i godne polecenia warszawskie kina studyjne to:
- Kino Elektronik
- Kino Luna
- Kino Muranów
- Kino Amondo
- Kino Wisła
- Kino Atlantic
- Iluzion
3 – Pomagaj – Weź na spacer psa ze schroniska. W ramach wolontariatu Schronisko Na Paluchu proponuje wyprowadzanie psów na spacery. Ważne, aby mieć co najmniej 3 godziny wolnego czasu i umówić się odpowiednio wcześniej. Nieważne czy zrobisz to raz czy zdecydujesz się na regularne spacery, zadowolone szczeknięcie i merdający ogon dadzą Ci dobrą energię na długi czas.
4 – Dopinguj alternatywnie – Stołeczne miasto to kraina wielu klubów sportowych. Najpopularniejsza jest obecnie oczywiście Legia, jednak warto wybrać niższy poziom rozgrywkowy by poczuć klimat i luźniej spędzić czas. Ciekawymi projektami, które istnieją od niedawna są KTS Weszło oraz AKS Zły, na meczach tych klubów będziecie mogli poczuć atmosferę lokalnego święta i społecznego zaangażowania. Świetnym miejsce.
5 – Zatrać się w muzyce! – Warszawa to miejsce, gdzie odbywa się mnóstwo ciekawych koncertów oraz festiwali. Najfajniejsze jest to, że jednego dnia możesz posłuchać najpopularniejszych artystów, by następnego dnia odkrywać zupełnie nieznane rytmy. Ciekawe muzyczne wydarzenia w Warszawie to np:
- Festiwal Jazz na Starówce
- Warsaw Summer Jazz Days
- Orange Warsaw Festival
- SBM FFestiwal
- Undercity Festival
- Clout Festival
- Wianki nad Wisłą
- Made in WWA
- Instytut Festival Music & Art.
6 – Targuj się przy zakupach – Kup staroć targując się o jego cenę, pozwól sobie na mała kłótnie i walcz o najlepszą cenę. Najlepszym miejsce do tego będzie Targ Staroci na Kole. Jest to miejsce kultowe, jednak trochę zapominanie. Warto się tam wybrać w weekend, kiedy to miejsce się ożywia. Zjeżdżają tu prawdziwi kolekcjonerzy, różnej kategorii cwaniacy i naciągacze, zbieracze domowych rupieci i stali bywalcy, dla których cotygodniowy pobyt tu to rutyna.
Innym miejscem gdzie warto się potargować, pogadać i poczuć klimat PRLowskich targów jest Hala Mirowska, na której znajdziesz cudne kwiaty, fantastyczne owoce i warzywa oraz inne przysmaki.
7 – Jedź stredfood na peronie – Nocny Market to targ jedzeniowy na wyłączonym z użytku dworcu głównym. Bezapelacyjnie jest to miejsce dla mnie kultowe! Targ idealny, w którym możemy skosztować potraw z całego świata, napić się drina czy piwka i chillować. Jeśli chcecie zjeść street foodową kolację pod gwiazdami to właśnie na Nocnym Markecie. Na Towarowej znajdziecie między innymi: przysmaki kuchni tajskiej, dogidog, Mąkę i Wodę z tradycyjną pizzą neapolitańską czy strefę Azji, gdzie zjemy moją ulubioną zupę PHO. Nocny Market odbywa się na peronach nieczynnego dworca Warszawa Główna na ul. Towarowej 3. Działa od czwartku do niedzieli. Nocny jeszcze nie wystartował, data rozpoczęcia działania ma być opublikowana w ciagu kilku dni. Na pewno już niedługo neony znowu zaświecą nad Nocnym Marketem.
8 – Poznawaj inne kultury – zwiedzanie Warszawy bez poznania jej żydowskiej tradycji będzie niepełne. Kulturę i historię poznacie najlepiej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które samo w sobie jest ciekawym przykładem nowoczesnej architektury.
Kolejnym adresem, który może dać Wam wiele w aspekcie poznawczym to Jewish Community Center. JCC prowadzi aktywną działalność kulturalną organizując wykłady, warsztaty i pokazy filmowe. Warto wybrać się na cykliczne organizowane wydarzenie, które zapewnią Ci mnóstwo ciekawych myśli.
9 – Spaceruj i zdobywaj – Warszawa ma mnóstwo klimatycznych miejsc, poniżej kilka pomysł na spacer.
- Idź uliczką oświetloną Latarnią Gazową – Gazowe latarnie dodają niesamowitego uroku i tajemniczości domkom projektu Romualda Millera. Stare Bielany wydają się średnio atrakcyjnym miejsce do zwiedzenia, jednak ten adres to must see. Cegłowska to niewielka uliczka odchodząca od alei Zjednoczenia, na wysokości AWF. Rząd starych willi i lampy gazowe, czy może być lepiej?
- Poszukaj podwórka – Powojenna odbudowa starówki zaowocowała tym, że za fasadami, pokrytymi sgrafitto i płaskorzeźbami, czają się tajemnicze podwórka. Większość wygląda fatalnie, jednak są wyjątki, które są prawdziwymi perełkami! Wyglądają jak wyjęte małego miasteczka, które zostały przetransportowane na Nowe Miasto. Za kamienicami Rynek Nowego Miasta 13-29, Kościelna 7-17, Freta 44-50 mieszczą się właśnie takie cuda, które są niesamowicie urokliwe. Te kamienice powstawały w latach ’50 według projektów Jacka Gajewskiego i Włodzimierza Wapińskiego (kamienice na rynku), czy Stanisława Szurmaka (Freta). Warto zajrzeć za bramy Starówki – znajdziemy tam wiele pięknych miejsc!
- Zostań Żakiem, choć na chwilę – idź na kampus Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu i pospaceruj między studentami, wypij kawę na dziedzińcu, zapytaj o drogę i poczuj się jakbyś był studentem. Alternatywa to kampus UKSW i spacer miedzy drzewami Lasku Bielańskiego (ulica Dewajtis).
- Przejdź Szlakiem Pianisty po Pradze – by uczcić pamięć Władysława Szpilmana – wybitnego Żydowskiego pianisty z Polski, uwiecznionego w filmie “Pianista” Romana Polańskiego poznanie Pragi jego szlakiem. Trasa prowadzi przez miejsca związane ze Szpilmanem i praską społecznością Żydowską pokazane w filmie. Można to wykorzystać jako lekcję historii na świeżym powietrzu dla dzieci. Piękno Pragi i kilka historycznych ciekawostek zrobią też wrażenie na randce. Na końcu szlaku czeka nas osobna atrakcja – Warszawski Ogród Zoologiczny.
10 – Zagraj w bule w Sadzie, to znaczy w Sadach Żoliborskich. Sady to jedno z najbardziej atrakcyjnych do zamieszkania warszawskich osiedli powstałych w PRL-u. Świetnie skomunikowane z centrum, oferujące ciszę, zieleń, spokój i ciekawą, ale wtopioną w tło architekturę. Znajdziesz tam tor do buli, leżaki, szachownice i wiele innych atrakcji. Jeśli chcesz na chwilę poczuć się jak na wsi to właśnie tam! Bule możesz za darmo wypożyczyć w Pawilonie Kulturalnym.
Jak Wam podobają się moje propozycję? Kolejna porcja już niedługo, piszczcie jakie rzeczy Wy kochacie w Wwa!
You must be logged in to post a comment.